ⓘ Церква Різдва Богородиці, Перемишль. У 1642 р. згадана як деревяна. 25 березня 1661 року єпископ Інокентій Винницький засновує при церкві православне братство. ..

                                     

ⓘ Церква Різдва Богородиці (Перемишль)

У 1642 р. згадана як деревяна. 25 березня 1661 року єпископ Інокентій Винницький засновує при церкві православне братство. Нова мурована у 1873 році як греко-католицька. Розписана у 1906 р. Олександром Скрутком та у 1943 Павлом Запоріжським. У будинку поруч, колись власності Братства св. Миколая, містилися читальня "Просвіти" і садок. Після ліквідації УГКЦ, арешту блаженних: Йосафата Коциловського, Григорія Лакоти та членів перемиської Капітули у червні 1946 р., та після закриття катедри останній парох о. В. Гриник мусив тікати перед арештом, церква майже рік сповняла роль катедральної церкви Перемишля. В час акції "Вісла" 15 квітня 1947 року третій день Великодня, були заарештовані урядом безпеки парох цієї церкви о. Степан Яворський і о. Мокій Василькевич, о. Юліян Мягкий, о. Володимир Прокопів, о. Роман Юстин ЧСВВ, та всі сестри Служебниці, які були на святочних богослужіннях. Після 10-ти річної перерви, 7 січня 1957 року у Різдво Христове, о. Сильвестер Крупа, у цій церкві, вперше відновив греко-католицькі богослужіння. Через рік комуністична влада заборонила богослужіння і закрила храм. З 1985 використовується православними. Від 1997 року, церква православного військового ординаріату. В 2009 офіційно передана Польській православній церкві.

                                     

1. Архітектура

Будівля відтворює в камені риси традиційної української народної архітектури Галичини. Всі три основні обєми увінчані куполами, найбільший з яких центральний. Домінуючим є обєм центральної бані, яка за своєю масою переважає навіть наву, що є винятковою рисою перемиського храму. Обєкт був внесений до переліку памяток архітектури у 1983 році під номером А-471.