ⓘ Кострича, притулок. Притулок на Костричі ― неіснуючий харцерський гірський притулок. Будівництво пластунського притулку розпочато в травні 1934 р. за проєктом і ..

                                     

ⓘ Кострича (притулок)

Притулок на Костричі ― неіснуючий харцерський гірський притулок.

Будівництво пластунського притулку розпочато в травні 1934 р. за проєктом інженера Єжи Антонія Жуковського. Земельну ділянку в 0.5 га придбано за 300 злотих за іншими даними ― 200 у власника Костричі ― Сорохманюка з Яблуниці. Будівництво оплачувало Товариство Будівництва пластових притулків Towarzystwo Budowy Harcerskich Schronisk Turystycznych. Керівником товариства була Яніна Світальська, дружина колишнього премєра та маршалка сейму Казимира Світальського. Урочисте відкриття відбулося 15 грудня 1935 р., в якому взяв участь тоді ще автор-початківець Чеслав Центкевич. Освячення притулку здійснив священник з Ворохти. Найшвидший шлях виходу до притулку був з Ворохти вузькоколійкою до ур. Озірний, звідки ще потрібно було йти пішки.

Як і притулок на Кукулі, будівля мала форму гуцульської ґражди. Загальна площа приміщень 354 м² та обєм ― 1207 м³. Електропостачання здійснювалось генератором, було облаштовано каналізацію, тепле водопостачання з душовими. На першому поверсі були два покої на 8 і 12 осіб, велика вітальня і одночасно їдальня з каміном, оздобленого кахлями з гуцульськими візерунками, а також дві кімнати для господаря. У цокольній частині були три покої дві по 8 і 10-місна, душові та туалети М/Ж. У піддаховій частині три маленькі неопалювані кімнатки: дві двомісні та одна ― одномісна.

Протягом 1938-39 рр. в притулку господарювала іновроцлавська пластунка Барбара Літвіцька Barbara Litwicka, що замінила перед 2СВ Яніну Janina Zieba зі Старого Сонча.

Притулок спалено під час бойових дій 1939-1945 рр., збереглися руїни.

                                     

1. Джерела

  • Jerzy Kaplon. Schronisko harcerskie na Kostrzycy. "Gazeta Gorska”. R. XXIV, wiosna 2016, ss. 28-29. Krakow: Centralny Osrodek Turystyki Gorskiej PTTK. ISSN 1231-7101.
  • Schronisko na forum - karpatywschodnie.pl
  • Спогади скаутки-харцерки з відкриття притулку на Костричі
  • Halina Iwaszkiewiczowna. Wspomnienie z otwarcia jednego z wielu Czarnohorskich schronisk. "Tygodnik Kobiety”. styczen, 1936. -