ⓘ Франусін - село в Польщі, в гміні Телятин Томашівського повіту Люблінського воєводства. Історично село відносилось до територій українського Закерзоння в Надсян ..

                                     

ⓘ Франусін

Франусін - село в Польщі, в гміні Телятин Томашівського повіту Люблінського воєводства.

Історично село відносилось до територій українського Закерзоння в Надсянні.

                                     

1. Історія

Первісним населенням Франусін були русини-лемки, які компактно проживали на своїх історичних землях. Після анексії Галичини Польщею була почата колоніальна політика латинізації і полонізації українських земель. Проте у ХХ столітті в селі ще проживали греко-католики, які належали до місцевої парафії.

Після Другої світової війни село опинилось на теренах Польської Народної Республіки. Остаточним актом винищення української людності на теренах Холмщини та Засяння стали каральні експедиції польських загонів по решткам українських поселень з метою остаточного придушення українства. Так, з кінця 1946 року, загони Польської народної армії здійснювали акції пацифікації та руйнування українських поселень Холмщини, зокрема й в селі Франусін.

                                     

1.1. Історія Приналежність

За часів князювання словянських еліт лінія сучасного українсько-польського розмежування мала лише господарську складову й дозволила більш мобільним та розкутішим предкам українців оволодіти цими теренами Холмщиною та Підляшшям. Додатковим фактором став натиск степовиків кочових народів та монголо-татар на терени Київської Руси, відтак їх мешканцям доводилося тікати й обживати нові землі, одними з яких виявилося українсько-польське порубіжжя. Уже за формування Галицько-Волинського князівства на теренах Холмщини склалася домінуюча громада русів/русинів.

Навіть ослаблення князівської влади й посилення Польського королівства - не змогли розсіяти домінування русів на цих теренах. Впродовж 500 років польські магнати намагалися вкоренитися та ополячити місцевий люд, та їм мало що вдавалося. Українці-русини множилися, як і множилися їх поселення. Саме в ті часи й постав Франусін, українсько-польське поселення на теренах Холмщини.

Релігійні унії та повстання частково міняли етнічну складову поселень Холмщини, але переважання українців це не порушило. Відтак царським можновладцям довелося сформувати в окрему адміністративну одиницю українські поселення, виділивши дві українські губернії на теренах захопленої Польщі: Холмська губернія та Підляська До їх числа ввійшли всі населені пункти де проживало більше 50 % українців, серед цих поселень був і Франусін.

Після Першої світової війни, за умовами Брестського мирного договору УНР з державами Четверного союзу, 9 лютого 1918, Холмщина і Підляшшя мали відійти Україні. Від лютого 1918 ці території підпорядковувалися управі, якою керував губернський комісар Олександр Скоропис-Йолтуховський. Відтак Дутрув підпорядкований був українській владі, але подальша воєнна експансія та чистка етнічних земель поляками змінила складову українських поселень Холмщини.

Друга світова війна докорінно не змінила адміністративну приналежність Холмщини та українських поселень, натомість етнічні чистки суттєво змінили національну складову поселень, в яких побільшало польських переселенців та ополячених народностей соціалістичної Польщі. Наразі село Франусін, у теперішній час, як Холмщина і Підляшшя є частиною Польщі.