ⓘ Юречкова, також Юркова - бойківське село в гміні Устрики-Долішні Бещадського повіту Підкарпатського воєводства Республіки Польща. Населення - 284 особи. ..

                                     

ⓘ Юречкова

Юречкова, також Юркова - бойківське село в гміні Устрики-Долішні Бещадського повіту Підкарпатського воєводства Республіки Польща. Населення - 284 особи.

                                     

1. Історія

У 1772 році після першого розподілу Польщі село відійшло до імперії Габсбургів, входило до провінції Королівство Галичини та Володимирії. У 1880 році проживало 513 мешканців у селі та 51 у панському дворі, з них 388 греко-католиків і 118 римо-католиків. Діяла також водяна лісопильня і були джерела солі та нафти.

Після розпаду Австро-Угорщини і утворення 1 листопада 1918 р. Західноукраїнської Народної Республіки це переважно населене українцями село Надсяння було окуповане Польщею. На 1.01.1939 р. в селі проживало 1090 мешканців, з них 750 українців-грекокатоликів, 270 українців-римокатоликів, 20 поляків, 50 євреїв. Входило до ґміни Войткова Добромильського повіту Львівського воєводства.

Після початку Другої світової війни 13 вересня 1939 року війська Третього Рейху увійшли в село, та після вторгнення СРСР до Польщі 27 вересня увійшли радянські війська і Юречкова, що знаходиться на правому, східному березі Сяну, разом з іншими навколишніми селами відійшла до СРСР та ввійшла до складу утвореної 27 листопада 1939 року Дрогобицької області УРСР обласний центр - місто Дрогобич.

26 червня 1941 року в околицях села точились радянсько-словацькі бої.

В кінці липня 1944 року село було зайняте Червоною Армією. 13 серпня розпочато насильну мобілізацію українського населення Дрогобицької області до Червоної Армії. В березні 1945 року, в рамках підготовки до підписання Радянсько-польського договору про державний кордон зі складу Дрогобицької області правобережжя Сяну включно з селом було передане до складу Польщі.

Розпочалося виселення українців з рідної землі. Українці чинили опір участю в підпіллі та УПА. Українське населення села, якому вдалося уникнути депортації до СРСР, попало в 1947 році під етнічну чистку під час проведення Операції "Вісла" і було виселено на ті території у західній та північній частині польської держави, що до 1945 належали Німеччині.

У 1975-1998 роках село належало до Кросненського воєводства.

                                     

2. Церква Собору Пресвятої Богородиці

В селі була стара деревяна греко-католицька церква Собору Пресвятої Богородиці, побудована в 1822 році. Церква була філіяльною парафії Войткова Бірчанського деканату Перемишльської єпархії.

Після другої світової війни після виселення українців церкву зруйновано.