ⓘ Чорноріки - село в Польщі, у гміні Корчина Кросненського повіту Підкарпатського воєводства. До середини 1940-х років було лемківським. Населення - 347 осіб. ..

                                     

ⓘ Чорноріки

Чорноріки - село в Польщі, у гміні Корчина Кросненського повіту Підкарпатського воєводства. До середини 1940-х років було лемківським. Населення - 347 осіб.

                                     

1. Історія

На території села під час розкопок знайдено сліди Лужицької культури. Перша згадка про село датована 1544 роком. Однак тоді населений пункт називався Воля Чорна, згодом - Чорний Потік і тільки після того - Чорноріки.

Село було відоме своїм ремеслом - каменярством. У Чорноріках виготовляли всілякі вироби з каменю: жорна, бруси для точил, млинські камені, надгробні плити.

Село входило до так званого одриконського ключа і в різні часи було власністю Климента Москаревського Клеменса з Москажева, згодом родин Камянецьких, Яблоновських.

У 1939 році в селі проживало 720 мешканців 370 українців і 350 поляків.

До 1944 року більшість села не менш як 60 % населення складали українці. Однак усім їм довелось емігрувати у межах акції Виселення українців з Польщі до УРСР, попри те, що до 9 листопада 1944 року після радянської агітації за виїзд висловились тільки пять сімей.

                                     

2. Памятки

Від українців у селі залишилась мурована колишня греко-католицька церква святого Дмитра, споруджена у 1918 - 1921 роках. Збудована вона на місці давньої деревяної церкви, що походила з XVI століття. Метричні книги велися від 1784 р.

Зараз храм слугує костелом для місцевих католиків і є філією парафії сусіднього села Ванівка Венглювка.

                                     

3. Сучасні Чорноріки

Село відіграє роль зимового спортивного центру округи. Поблизу Чорнорік є лижна траса з освітленням спуск на 460 метрів з перепадом висот у 73 метри, нахилом на 13 % й витяг перевозить до 900 людей на годину, безкоштовний паркінг. Уся ця інфраструктура належить до MOSiR Місцевого осередку спорту і рекреації Кросненського повіту.

Щороку в Чорноріках взимку розігрують Кубок мера Кросна з гірськолижного спорту.

В окрузі також відбуваються пейнтбольні ігри, а у вересні 2016-го село прийняло зліт позашляховиків "4х4 Чорноріки - Корчина".

                                     

3.1. Сучасні Чорноріки Природний резерват Пжондки Прядки

У 1957 році поміж селами Чорноріки й Корчина обабіч автотраси Кросно - Ряшів створено природний резерват, що займає 13.63 га. Найвища точка резервату розташована на висоті 520 метрів над рівнем моря.

Резерват охоплює групу скельних останців. Їх висота сягає понад 20 метрів, а побудовані вони з цєжковицького пісковика. Під впливом ерозії він набув оригінального вигляду. Окремі скелі мають власні назви: Прядка-Баба, Гершт, Прядка-Матка. Назва резервату походить від легенди: вона свідчить про те, що скелі колись були дівчатами. Скамяніли вони через покарання - за те, що пряли льон у свято.

На території резервату є пять туристичних шляхів: Прядки - Стрільниця, Камянець - Прядки, Чорноріки - Діл, Стрільниця - Суха Гора при замку Камянець.

Резерват входить до Чорноріцько-Стрижівського пейзажного парку та є його головною цікавинкою.