ⓘ Чорна Вода, Малопольське воєводство. Чорна Вода - колишнє село на західній Лемківщині, тепер - частина села Явірки у ґміні Щавниця Новоторзького повіту Малополь ..

                                     

ⓘ Чорна Вода (Малопольське воєводство)

Чорна Вода - колишнє село на західній Лемківщині, тепер - частина села Явірки у ґміні Щавниця Новоторзького повіту Малопольського воєводства.

Розміщене в Малих Пенінах, в долині потоку Чорна Вода.

                                     

1. Історія

Відомо про проживання пастухів на даній території у другій половині XIV ст. Польські історики абсурдно вважають те населення волоським під приводом оподаткування поселення у XVІ ст. за волоським правом та ігнорують самоідентифікацію русинами тодішніх мешканців. Ці русини відомі як лемки надалі існували зі скотарства, але також почали корчувати ліси для землеробства.

В 1600 році Чорна Вода відповідно до угоди в переліку 25 гірських сіл перейшла від князів Острозьких до князів Любомирських.

Станом на 1930-і роки довколишні лемківські села сполонізувались, відтак Чорна Вода опинилась на острівці з кількох сіл, якого науковці згодом назвали Шляхтовська Русь.

У 1939 році в селі проживало 360 мешканців усі - українці. До 1945 р. в селі була греко-католицька громада парафії Явірки Мушинського деканату.

Місцеві жителі відмовились від виселення в СРСР в 1945 році. 12 липня 1947 р. було депортовано на понімецькі землі Польщі 473 лемки, в жовтні того ж року в селі було заарештовано й кинуто в концтабір "Явожно" 5 лемків, які уникли депортації чи повернулися з місць заслання, а через три роки 14-22.04.1950 було депортовано 34 родини 103 особи до Щецінського воєводства, а будівлі спалені. Можна ще знайти фундаменти хат, рештки підмурівків і здичілі плодові дерева. Після депортації українців село заселялося поляками зі Спишу і Підгалля.

У 2008 році територія виведена з підпорядкування міста Щавниця і включена у село Явірки як його частина.

Входить до найзахіднішої ділянки суцільної української етнічної території.

                                     

2. Література

  • Енциклопедія українознавства: Словникова частина: / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. - Париж - Нью-Йорк: Молоде життя, 1955 - 1955.
  • Czarna Woda // Slownik geograficzny Krolestwa Polskiego. - Warszawa: Druk "Wieku", 1880. - Т. I. - S. 740. пол. пол.