ⓘ Ніколаєвськ-на-Амурі, до 1926 - Ніколаєвськ - місто в Росії, адміністративний центр Ніколаєвського району Хабаровського краю. Порт на річці Амур, аеропорт. Насе ..

                                     

ⓘ Ніколаєвськ-на-Амурі

Ніколаєвськ-на-Амурі, до 1926 - Ніколаєвськ - місто в Росії, адміністративний центр Ніколаєвського району Хабаровського краю. Порт на річці Амур, аеропорт.

Населення - 20 274 чол. 2015.

                                     

1. Історія

1 серпня 1850 року російським мореплавцем капітаном I рангу Геннадієм Невельським в ході Амурської експедиції 1849 - 1855 рр в гирлі Амуру, було засноване військово-адміністративний поселення Миколаївський пост. Перше населення поста складалося з шести осіб. Якутська хата-ураса стала першою будовою в майбутньому місті.

Оскільки басейн річки Амур, включаючи його гирло, згідно Нерчинского договору 1689 року, юридично належав Цінській імперії, закладка військового посту на чужій території спочатку була розцінена російським урядом, як самоуправство. Однак згодом дії Невельського схвалив сам імператор Микола I.

14 листопада 1856 року на місці Миколаївського поста засновано місто Ніколаєвськ. Також в Східно-Сибірської губернії створена Приморська область зі столицею в Ніколаєвську. До того часу Ніколаєвськ став найбільшим портом Далекого Сходу Росії.

24 лютого 1858 року Ніколаєвск стає обласним містом. На той рік у місті перебувало до 200 будівель та проживало 1 757 чоловік. Зявляється завод по ремонту і складанню кораблів. Також були відкриті краєзнавчий музей, бібліотека, морське училище. По Амуру починають ходити пароплави з комерційними рейсами, у місто також приходять торгові кораблі з-за кордону.

У 1870 році з Ніколаєвська під Владивосток переноситься головний порт на російському Далекому Сході, після чого в Ніколаєвську починається занепад. 28 квітня 1880 року столиця Приморської області переїжджає з Ніколаєвська південніше, у Хабаровськ.

На кінець 80-х років XIX століття припадає відкриття золотих родовищ. Місто поступово стає центром далекосхідних золотошукачів. Зявляються золотосплавна лабораторія, а також контори Охотської та Амурської-Орельської золотопромислових компаній.

У 1890 році в Ніколаєвську зупиняється А. П. Чехов, наступний проїздом на Сахалін. У першому розділі книги "Острів Сахалін" письменник зазначає похмуру атмосферу колись успішного міста. До 1895 року чисельність населення міста скоротилося до 1000 чоловік.

Видобуток золота поступово залучає переселенців, і до 1897 року чисельність населення досягає 5668 чоловік.

У 1896 - 1899 роках в Ніколаєвську починається підйом рибної промисловості. Відроджується кораблебудування, також створюються підприємства з виготовлення бочкотари, лісопереробки тощо. Місто стає другим за значимістю далекосхідним портом.

До 1913 року число жителів міста досягає 14400 чоловік. У місті 2136 будівель, заново створена мережа ремісничих училищ та шкіл. Незабаром Ніколаєвськ в черговий раз стає обласним містом - цього разу, центром Сахалінської області. У 1914 році Удський повіт, центром якого був Ніколаєвськ-на-Амурі, був переданий зі складу Приморської області до складу Сахалінської області Російської імперії. До революції 1917 року чисельність населення міста досягає 15000 чоловік.

У 1918 році починається японська інтервенція. Потім, в 1920 році, у результаті дій загону червоних партизанів під командуванням Якова Тряпицина, місто було майже повністю знищене. У наступних пожежах згоріло близько двох тисяч будівель.

У 1920 - 1922 роках Ніколаєвськ перебуває у складі Далекосхідної Республіки, та був центром Сахалінської області.

В 1922 році місто звільнене від японських інтервентів, встановлена ​​радянська влада. Николаевск призначений центром Удсько-Кербінського повіту Приморської губернії Далекосхідної області. 15 березня 1926 року затверджено нову назву міста - "Ніколаєвськ-на-Амурі".

За радянської влади в місті активно розвивається рибна промисловість. У 1920-х роках в районі здійснюється третина всього далекосхідного рибодобування. В 1934 році місто стало центром Нижньо-Амурської області.

В 1942 році запускаються діючі судноремонтний завод і судноверф.

Одним з райцентрів Хабаровського краю місто стає в 1956 році, після скасування Нижньоамурської області. В 1960 році був відкритий суднобудівний завод.

В 1985 році починає роботу Нижньоамурський гірничо-збагачувальний комбінат.

1998-го на замовлення японської фірми на суднобудівному заводі створено науково-дослідне судно НІС-4.

                                     

2. Географія

Місто розташоване в Азії, на лівому березі річки Амур на невеликій височині поблизу його гирла. Знаходиться на відстані 582 км на північний схід від Комсомольська-на-Амурі та за 977 кілометрів на північний схід від Хабаровська.

                                     

3. Клімат

Місто Ніколаєвськ-на-Амурі прирівняне до районів Крайньої Півночі.

  • Середньорічна температура - −1.8 °C
  • Середньорічна швидкість вітру - 3.5 м/с
  • Середньорічна вологість повітря - 78 %
                                     

4. Відомі уродженці

  • Хіблін Ігор Миколайович нар. 1955 - радянський футболіст та український футбольний арбітр.
  • Жемайтіс Сергій Георгійович 1908 - 1987 - російський радянський письменник-фантаст і мариніст.
  • Чайка Юрій Якович нар. 1951 - Генеральний прокурор Російської Федерації.