ⓘ Собятин - село у Польщі, у гміні Ярослав Ярославського повіту Підкарпатського воєводства. Знаходиться на відстані 6 км на схід від Ярослава у Надсянні. Населенн ..

                                     

ⓘ Собятин

Собятин - село у Польщі, у гміні Ярослав Ярославського повіту Підкарпатського воєводства. Знаходиться на відстані 6 км на схід від Ярослава у Надсянні. Населення - 441 особа.

У 1975 - 1998 роках село належало до Перемишльського воєводства.

                                     

1. Історія

Відповідно до "Географічного словника Королівства Польського" на 1890 р. село належало до Ярославського повіту, знаходилося в родючій місцевості, при дорозі з Ярослава на Ляшки. В селі не було власної церковної парафії. Греко-католики належали до парафії в селі Сурохові Ярославського деканату Перемишльської єпархії, а римо-католики - до парафії у Ярославі. В селі було 85 будинків і 464 мешканці 17 римо-католиків, 434 греко-католики і 9 юдеїв.

Після окупації поляками Галичини село входило до Ярославського повіту Львівського воєводства Польщі, а після укрупнення ґмін 1 серпня 1934 року включене до ґміни Муніна. На 01.01.1939 в селі проживало 740 мешканців, з них 710 українців-грекокатоликів і 30 українців-римокатоликів. Після анексії СРСР Західної України в 1939 році село включене до Ляшківського району Львівської області. Собятин опинився в радянській прикордонній смузі й усі мешканці були примусово переселені у 1940 році у Бродівський повіт, через рік повернулись у зруйноване село.

16 серпня 1945 року Москва підписала й опублікувала офіційно договір з Польщею про встановлення лінії Керзона українсько-польським кордоном. Українці не могли протистояти антиукраїнському терору після Другої світової війни. Частину добровільно-примусово виселили в СРСР 280 осіб - 65 родин опинилися в населених пунктах Тернопільської і Станіславської області. Решта українців попала в 1947 році під етнічну чистку під час проведення Операції "Вісла" і була депортована на понімецькі землі у західній та північній частині польської держави, що до 1945 належали Німеччині.